Jeśli kiedyś zastanawiałeś się do czego służy stożek Morse’a, to poniżej znajdziesz odpowiedź na Twoje pytanie.

Stożki narzędziowe służące do osadzania we wrzecionach narzędziowych, zrewolucjonizowały świat maszyn i narzędzi. Wbrew pozorom nie są wynalazkiem współczesności.

Stożek Morse’a jest niezastąpiony w urządzeniach takich jak: wiertarki, tokarki, frezarki. Jest jednym z najczęściej używanych typów w chwytach wierteł krętych z chwytem stożkowym oraz rozwiertaków maszynowych, we wrzecionach wiertarek pionowych oraz konikach tokarek.

Historia – stożek Morse’a

Zostały wynalezione w połowie lat 60 – tych XIX wieku. Swoją nazwę zawdzięczają nazwisku wynalazcy, czyli Stephenowi A. Morse’owi. Wynalezienie go było swoistą rewolucją. Oczywiście od tego czasu stożek Morse’a ewoluował, zmieniał się i rozwinął przybierając różne rozmiary, które zostały ustandaryzowane i przyjęte przez różne organizacje w tym Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) jako ISO 296, oraz Niemiecki Instytut Normalizacyjny (DIN) jako DIN 228-1.

Wymiary stożka Morse’a

Stożki Morse’a są ustandaryzowane i według standardów produkuje się je w ośmiu rozmiarach, oznaczanych liczbami całkowitymi od 0 do 7. Poszczególne stożki zazwyczaj oznacza się literami MT (z ang: Morse Taper) lub MKX (z niem: Morsekegel) z podaną cyfrą. Np. stożek Morse’a o rozmiarze 3 oznaczono jako MT3.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o stożku Morse’a?

Stożki Morse’a są typem samohamownym i mogą posiadać trzy różne końcówki:

  • z płetwą (DIN228-B: luzowane za pomocą wybijaka). Płetwa na stożku Morse’a ma na celu eliminację obracania się wiertła, ale nie służy do przenoszenia momentu obrotowego,
  • z gwintem (DIN228-A: mocowane w gnieździe za pomocą ściągacza). Ten rodzaj najczęściej stosuje się w tulejach redukcyjnych oraz oprawkach, których zadaniem jest mocowanie wiertła z płetwą Morse’a,
  • płaskie (bez płetwy lub gwintu).

Największą zaletą używania takiego rodzaju mocowania jest szybkość montażu i demontażu w tulejach wrzecion maszyn a przede wszystkim samo hamowność i idealnie współosiowanie narzędzia lub redukcji.

Autor micron